Jätkusuutlikusest moemaailmas
Praegu, kui on moerevolutsiooni nädal (Fashion Revolution Week) mõtiskleb TUUB tavapärasest rohkemgi veel ühelt poolt selle peale, kuidas jätkuvalt püsida konkurentsis maailmas, kus erinevatel platvormidel müüakse rõivaid hinnaga, milles kajastub vaevalt nende kehva kanga maksumus, kindlasti mitte inimväärikas töötasu- ja tingimused, lisaks on osad neist teadaolevalt poliitilised mõjutusvahendid, nn reegliteta sõja arvestatav osa. Kuidas tulla toime tootmisega, mis austab teisi inimesi, loomi ja üldse kogu loodut. Ja teiselt poolt, et mis saab meie toodetest pärast, kui nad on läbi kulunud, nii öelda otsa saanud, muutunud prügiks. Esimesele on vastus lihtsam: me püüame teha asja, mida tehes on südametunnistus võimalikult puhas ja teiselt poolt suurendada tarbija teadlikkust.
Me peame ennast Lääne ühiskonnana intelligentseks ja nn edasijõudnuteks. Aga kas sellisel juhul sobib meil osta rõivaid, mida on õmmelnud näljapiiril virelevad inimesed, mille tootmise käigus on tekitatud korvamatut kahju keskonnale ning inimeste tervisele ning mille kvaliteet on nii kehvakene, et paari kandmise järel maandub me uus pluus prügimäel. Vastus on lihtne – ei sobi! Meie, intelligentsed ja edasijõudnud peame rohkem mõtlema ja küsima oma rõivaste saamisloo kohta: kes meie rõivad õmbles, kudus, lõikas, pakendas, transportis – iga etapp sellest pikast ketist on oluline. On meie riided meie tervisele kahjutud, on nad vastupidavad – see tähendab planeedisõbralikud?
Kuidas TUUB panustab eetilisse ja jätkusuutlikusse rõivatööstuse sektorisse ning millised on väljakutsed?
Eetiline tootmine. Me toodame Eestis. Kõik meie materjalid pärinevad Euroopa tunnustatud tegijatelt. Ei mingit lapstööjõudu (kui meie omade laste töökasvatus välja arvata :)), vägivalda, ega värvipoti kallamist maja taha metsa.
Microplast. Lisaks meriinole TUUBi teine täielik lemmikkkangas on tehtud peamiselt ookeanis vedelevatest tööstuslikest kalavõrkudest ECONYL® kiust, millest saad lugeda SIIT . Meres vedeledes nailon eritab vaikselt ja järjepidevalt microplasti, mille halvast mõjust organismidele me oleme palju kuulnud. uus kangas, mis tehakse sellest hulpivast rämpsust eraldab pesumasinas mingi koguse microplasti, kuid kordades vähem! Ehk, et üpris rahuliku südamega me võime öelda, et TUUBi tooted ei ole märgatav osa microplasti-probleemist. Me ei vaidle – natukene ikkagi on, aga elu koosneb kompromissidest.
Esiteks antud kanga valmistamise jaoks korjatakse maailmameredest kokku meeletu hulk järjepidevalt saastavat rämpsu on ilus. Teiseks meie kangas on nii tugev, et sa ei pea pidevalt uusi riideid ostma – see on kaalukas argument.
Kolmandaks on meie kangas kootud katkematust pikast kiust ning pind ei ole töödeldud karvaseks (nagu fliis vms). See omakorda minimeerib microplasti eraldumise pesuvette.
Kokkuvõttes võib öelda, et sünteetika ja sünteetika erinevad teineteisest nagu öö ja päev, neid ei saa panna ühte patta. Midagi, mis valmib hiinas toornaftast ei ole võrreldav meie kasutatavate kangastega. TUUBi Econyl kiust ja Lycra elastaaniga täiendatud kangast püksid ja muud tooted on jätkusuutlikuse pingereal ikkagi väga heas kohas.
Kui sa aga ikkagi muretesed microplasti pärast oma rõivakapis, siis anname mõned nipid. Tõepoolest, Sina ise saad väga edukalt vähendada oma rõivaste microplastireostust nõnda:
- Pestes rõivaid madalamaa temperatuuri ning vähemate tsentrifuugi pööretega.
- Kasutades picroplasti kindlat pesukotti, mida Eesti oludes pakub Hemtex SIIN.
- Sina saad lisada microplasti filtri oma pesumasinale. Filtri, mis sobib igale masinale saad soetada SIIT.
- Ostes ainult kõrge kvaliteediga teadliku tootja poolt pakutavaid sünteetilisi rõivaid ja uhkusega teatame, et TUUB on hea valik.
Teine siin tõstatatud küsimus kõlas “Mis neist riietest pärast saab?”
See on üks hirmustav küsimus, sest kogu planeedil ei ole sellele veel head vastust. Osad tekstiilid saab töödelda ümber uueks kangaks, aga nende ettevalmistamine selleks protsessiks on väga keeruline. Alates materjali liikide järgi kokku kogumisest kuni lukkude, nööpide, siltide, õmbluste jms eemaldamiseni jne jms. Täitematerjale tehakse osaliselt ja neid võimalusi lisandub küll vaikselt, aga lahendust globaalses mastaabis veel ei ole. Rõõmustav on aga see, et tohutu töö käib paljudes ülikoolides ja firmajuhtide peas selle teema lahendamiseks.
Kuidas TUUBi toodetega käituda, kui lõpuks läbi kulus ja vanus või sa lihtsalt ära tüdinesid?
Tüdinemisega on lihtne. Anna sõbrale, müü Eesti disaini järelturul Facebookis või vii Krunnipea poodi teise ringi disaini stangele – nad töötavad lisaks uue disaini müügile nüüd ka disaintoodete komisjonikauplusena, mis on tõesti tore uudis. Krunnipea pood asub Tallinnas, Solarise Keskuse esimesel korrusel.
Kui aga riie on nii öelda läbi kantud, mis siis saab? Mõtlesime välja, et me kogume sellised isendid kokku ja toimetame sinna, kuhu me hetkel toimetame oma materjalide tootmisjäägid: Ukraina naistele, et nad neid varjevõrke punuda saaksid oma sõdurite kaitseks. Nende lahti lõikamine ja sobivateks tükkideks ribastamine on küll palju rohkem vaevanõudev, kui lihtsalt kangatükkide puhul.
Mis on Fashion Revolution ja kuidas see aluses sai
Ei tea miks on see maailmas nii, et ikka on vaja katastroofi, et inimesed hakkaksid pisut rohkem mõtestatult eksisteerima, lisaks enda hüvedele taaskord ka kaasvõitlejat märkama ning oma tegemisi ja otsuseid kriitilisemalt nägema. Autopiloodilt maha astumiseks on alati vaja valu, raputust, kannatust.
24. aprillil 2013 kukkus kokku Bangladešis Rana Plaza tootmishoone. 2500 inimest sai vigastada ning 1138 inimest suri. See on senini suuruselt neljas tööstuskatastroof maailmas.
Sellest traagilisest vahejuhtumist ajendatuna sündis Fashion Revolution. Ellu kutsutud noorte aktivistide poolt Ühendkuningriikidest, on Fashion Revolution tänaseks kujunenud üleilmseks liikumiseks, mis juhib tähelepanu rõivatööstuse telgitagustele. Liikumine soovib tõsta inimeste teadlikkust sellest, et nende kergekäeliselt ostetud riidehilpude taga võib olla teise inimolendi saatus, rasked töötingimused, kehv palk ning alaväärne elu. Liikumine juhib tähelepanu asjaolule, et ehk ei ole mõtet toita oma tarbimisharjumustega kõige odavama rõiva tootmise mahtu. Olgem ise inimesed ning soovigem ka teistele inimlikke, ning eelkõige elementaarse turvatundega elu ja töötamise tingimusi.
Oled kunagi mõtisklenud, milline on see naine, kes õmbles sinu teksadele nööbi või t-särgile kaeluse? On tal piisavalt süüa, puhas kodu ning lapsed turvaliselt hoitud. On tal üldse koht, mida saab nimetada koduks? Võimalik, et mitte. Küsi endalt mõnikord: Kes minu riided tegi? Ja küsi seda ka firmalt, kust sa oma riided ostsid. Fashion Revolution liikumine ongi loonud kulutulena leviva hüüdlause “Who Made My Clothes”, mida imelise sotsiaalmeedia vahendusel saab täna igaüks küsida oma rõivad tootnud/müünud firmalt. Sügav kummardus Fashion Revolution liikumisele, et nad ergutavad inimesi hoolima, mõtlema, teadlikumalt tarbima, ehk vähem, aga kvaliteetsemat elustandardit pakkuvat toodet tarbima!
Soovitame kindlasti vaadata meie kodumaise globaalse moerevolutsionääri Reet Ausi karmilt silmaringi laiendavat filmi “Moest väljas”

2019 ja 2020 aastal toodetud TUUBid on valminud nende BonBon Lingerie super tarkade ja tublide naiste valvsa pilgu ja töökate käte all.

Tiiu Roosma and Kadri Vahe kandmas rõivaid kõrgete eetiliste standarditega kodumaise Reval Denim Guild’i masinate alt ja teise ringi rõivapoest (mis on ka suurepärane võimalus globaalse ökoloogilise jalajälje vähendamiseks).
[easy-image-collage id=381]
[easy-image-collage id=387]
On mitmeid mooduseid Fashion Revolution heast hullusest osa võtmiskes. Loe lisa otse allikast: TAKE ACTION
[easy-image-collage id=383]
Anja õmblemas TUUBi retuuse. 2017, Tallinn.
Veel põnevat lugemist inglise keelt kõnelevale huvilisele:
http://www.ecooutfitters.co.uk/blog/whomadeyourclothes/
https://www.fashionrevolution.org/blog/